Działania Caritas Diecezji Elbląskiej

  

  

  1. Nie zawiesiliśmy działalność Jadłodajni. Pracuje w warunkach dostosowanych do sytuacji epidemiologicznej, tzn. wydaje posiłki na zewnątrz. Oprócz tego z Urzędem Gminy Miasto Elbląg przedłuża działanie do Wielkanocy.
  2. CDE weszła w Program Caritas Polska „Dofinansowanie pomocy charytatywno-opiekuńczej dla seniorów i osób bezdomnych podczas epidemii koronawirusa w Polsce #Pomoc Dla Seniora” (125 osób). Robi to tylko i wyłącznie w oparciu o współpracę z parafiami. Należy się wielka wdzięczność Caritas Polska za uruchomienie tego programu i z naszej strony prosimy o wsparcie finansowe na rzecz Caritas Polska. Bowiem zakres pomocy zależy od wielkości zebranych ofiar. Caritas Polska dzieli je później na poszczególne diecezje.
  3. CDE uczestniczy w programie „Karty Biedronki” (250 szt.). Przy pomocy parafii mamy już wytypowanych wszystkich beneficjentów, tak żeby w kwietniu mogli zrobić pierwsze zakupy. Program dedykowany jest wyłącznie seniorom ze słabym uposażeniem finansowym. Wpisuje się zatem idealnie w pomoc w sytuacji epidemii.
  4. CDE zgłosiła się do programu realizowanego przez CP #Wdzięczni Medykom. Jeśli uda się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, skierowane one zostaną na pomoc Szpitalowi im. św. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego 22 w Elblągu. Jest on wyznaczony do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Tu również apelujemy o finansowe wsparcie CP tej akcji.
  5. Wyrażamy wdzięczność CP za nieodpłatne przekazanie maseczek ochronnych, otrzymują je wolontariusze parafialni zajmujący się pomocą w obecnej sytuacji.
  6. Potrzebne jest sprostowanie błędnej informacji: żadna Caritas Diecezjalna nie dysponuje magazynami żywnościowymi, do których mógłby się zgłaszać MOPS, czy GOPS. Caritas pomaga w zakresie swoich możliwości korzystając z ofiar wiernych.
  7. Przy pomocy CP zamówiliśmy środki dezynfekujące produkowane przez ORLEN, z myślą zwłaszcza o wolontariuszach.
  8. W związku z tym, że kościoły są pozamykane nie możliwe są zbiórki na cele charytatywne w parafiach, jak również rozprowadzanie świec wielkanocnych. Wszystko to wpływa na ograniczenie naszych możliwości w niesieniu pomocy. Jak zawsze robimy to co możliwe.

Caritas nie może zastąpić państwa, czy samorządu w ich zadaniach. Może pełnić jedynie rolę pomocniczą i spełnia ją.