Program Szkoła Szkole przywraca radość małym Syryjczykom

W Jemenie rozgrywa się jeden z najpoważniejszych konfliktów humanitarnych na świecie. Jego źródłem jest m.in. tocząca się od blisko 8 lat wojna, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Byłoby ich o ponad połowę mniej, gdyby nie ubóstwo i brak opieki medycznej, dlatego Caritas Polska w swoich działaniach w tym kraju priorytetowo traktuje wsparcie ośrodków zdrowia i pomoc medyczną dla kobiet.

Dzięki programowi polskie szkoły przekazały na rzecz szkół w Syrii ponad 150 tys. zł.

— Zbiórki na ten cel są organizowane między innymi podczas szkolnych imprez. Przykłady płyną z dużych miast i małych miejscowości. Szkoła Podstawowa w Jędrzejewie zorganizowała wielki festyn z licznymi atrakcjami (konkurs Mam Talent, kiermasz z rękodziełem i ciastami, malowanie twarzy, zawody sportowe); dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Heleny Kmieć Fundacji na Rzecz Rodziny w Warszawie wykonały kartki i nagrały film z życzeniami z okazji Dnia Dziecka dla kolegów z Syrii, a wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku przygotowały kiermasz własnoręcznie zrobionych palm wielkanocnych — wylicza Gabriela Pawlak z Caritas Polska.

Społeczności syryjskich szkół wspieranych w ramach programu są wdzięczne polskim darczyńcom. Uczniowie z Aleppo nagrywają podziękowania dla swoich rówieśników z Polski, dziękują również ich opiekunowie.

— Wsparcie z programu pozwoliło szkołom wyposażyć swoje pracownie i wypełnić biblioteki książkami, wiele szkół wyremontowało i wyposażyło swoje przedszkola oraz stworzyło miejsca do zabaw na okres zimowy. Dzięki funduszom jedna z placówek zakupiła nawet panele słoneczne, by nie zabrakło prądu podczas lekcji! — mówi Carla Audo, koordynatorka projektów edukacyjnych z Hope Center, organizacji współpracującej z Caritas Polska w Syrii. — Między szkołami polskimi a syryjskimi nawiązała się piękna relacja, uczniowie wymieniają się listami i pozdrowieniami. Wielkie podziękowania płyną od nas i od wszystkich dzieci w naszych szkołach — dodaje koordynatorka.

Nasza pomoc obejmuje zakup lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium oraz wypłatę wynagrodzeń dla wykwalifikowanego personelu. Jest ona możliwa tylko dzięki finansowemu wsparciu Darczyńców.

Dlatego apelujemy o każdą wpłatę.

Twoje:

100 zł – zapewni np. zestaw leków (antybiotyki, leki antymalaryczne, żelazo, kwas foliowy) 

170 zł – zapewni np. apteczkę pierwszej pomocy

380 zł – zapewni np. miesięczne zaopatrzenie ośrodka zdrowia w wodę

więcej:

https://caritas.pl/jemen/