Kolonie Caritas dla polskich dzieci z Litwy

Od 27 czerwca do 9 lipca 2019 roku w ośrodku kolonijnym Caritas Diecezji Elbląskiej w Mikoszewie odbyły się kolonie letnie dla polskich dzieci mieszkających na Litwie. To już kolejny raz grupa 45 dzieci z opiekunami przyjeżdża na wakacje dzięki pomocy Caritas i senatu RP . Dzieci na stałe są podopiecznymi trzech świetlic prowadzonych przez Siostry od Aniołów: „Dom, który czeka…” z Nowej Wilejki, „Kropla nieba” z Rudominy i „Muszelka” z Rukojń.

W tym roku kolonie nosiły nazwę „W drodze” Codziennie towarzyszyły dzieciom znaki drogowe, które wyznaczały zadanie dnia i pracę nad formowaniem własnego charakteru. Na zakończenie kolonii odbył się zabawowy egzamin a po nim rozdane zostało „kolonijne prawo jazdy” (dyplom na zakończenie kolonii.) Podczas tegorocznych wakacji udało się zorganizować dla dzieci wycieczkę do Malborka, Gdańska i do Pruszcza Gdańskiego. Dzieci mogły nie tylko spędzić rekreacyjny czas, ale również zapoznawać się z elementami historii Polski. Starsza grupa nawiedziła również obóz koncentracyjny w Sztutowie – podkreślano wdzięczność i szacunek do wszystkich tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Mieliśmy również zajęcia edukacyjne z końmi, gdzie każde dziecko miało możliwość indywidualnej przejażdżki konnej. Poznaliśmy bliżej gwiazdy i świat kosmiczny podczas pobytu w planetarium.

Mimo, że w drugiej połowie kolonii pogoda nas nie rozpieszczała – dzieci wyjechały bardzo zadowolone, radosne i ubogacone. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym mogliśmy tutaj przyjechać.

Mikoszewo, 27.06.2019, kolonie letnie polskich dzieci z Litwy.